Jak świadomie myśleć o swoich finansach?

Pieniądze i wydatki czyli ogólnie mówiąc finanse to dla wielu z nas przede wszystkim tematy, o których dość rzadko się wypowiadamy w sposób pozytywny.

Sam pieniądz i jego wartość jest dla nas świadomą potrzebą. Dzięki pieniądzom czujemy się komfortowo – mając na swoim koncie i w portfelu zastrzyk wolnej gotówki. Również dzięki nim czujemy pewien dyskomfort. Gdy niestety brak środków uniemożliwia nam zakup produktów, które są dla nas podstawowymi elementami do codziennego funkcjonowania.

Często myślimy o pieniądzach w tym momencie, gdy mamy świadomość, że zaczyna nam jej brakować. Bądź spora gotówka, po zliczeniu opłat m.in. na rachunki czy inne podstawowe wydatki, umożliwia nam spełnienie naszych zachcianek.

Jak oszczędzać pieniądze?

Standardowy miesiąc dla naszego społeczeństwa to szybkie pozbycie się gotówki – wypad do centrum, szybkie zakupy, drogi prezent dla bliskiej osoby, wieczory ze znajomymi. A w następstwie dotyka nas spadek moralności spowodowany brakiem gotówki, towarzyszący nam przez najbliższe kilkanaście dni. Jak tego uniknąć? Rozwiązanie jest proste, jednak wymaga od nas kilku drobnych modernizacji w naszym postępowaniu.

Najprostszym i popularnym sposobem jest rozpisanie naszych potrzeb, przeanalizowanie wydatków w poprzednim miesiącu – ile wydawaliśmy na zbędne zakupy, ograniczenie się jedynie do priorytetów. Jak widać nic prostszego.

Nie da się ukryć, że początki będą trudne – jak ze wszystkim

Bardzo trudne, w każdym obszarze życia jest zastosowanie naszych refleksji na co dzień – od jutra rzucam palenie, od jutra będę biegał, od jutra nie jem słodyczy. Wiemy czym to się kończy, jednak niewielki procent społeczeństwa, który twardo trzyma się swoich zasad, osiąga nie tylko pożądany rezultat, ale mentalne spełnienie, które jest uznawane jako podstawowa czynność dla prowadzenia szczęśliwego życia.

Często pojawia się pytanie – od kiedy zacząć? Jeśli chcesz szybko uzyskać efekt, najlepiej zacznij już teraz. Szybkie zmiany skutkują szybkim efektom, więc odwlekanie tematu może w gruncie rzeczy tylko zaszkodzić całemu procesowi.

Jak widać – nic trudnego

Stałe monitorowanie naszych wydatków, powoduje u nas zmiany, następnie rozsądne wydawanie stanie się u nas rutyną, na której możemy jedynie skorzystać.

Różnice widać gołym okiem, z każdym tygodniem nasze konto oszczędnościowe, czy domowy budżet powiększa się o kilkadziesiąt-kilkaset złotych, które gwarantuje, że wydanie jako jedna całość będzie przyjemniejsze niż te zbędne kilka złotych dziennie. Samochód, mieszkanie, dodatkowa garderoba, wylot na wakacje, otwarcie własnego biznesu. Same zalety, prawda? Właśnie to kryje pod sobą rozsądne zaplanowanie naszych wydatków.

Zalety prowadzenia budżetu domowego

Na pewno, gdy zaplanujemy na co wydamy pieniądze, zaczniemy zauważać zmiany nie tylko w tym, że nasz budżet znacznie się powiększy, ale również w naszym codziennym życiu – staniemy się bowiem kreatywniejsi. Na zakupy zaczniemy chodzić z rozsądną listą zakupów, nasze cele zaczną się częściej realizować, ponieważ z odpowiednim odstępem czasowym będziemy je planować, nasi znajomi będą nas spostrzegać jako osoby wartościowe, co za tym idzie poprawi się jakość naszego życia w relacjach między ludzkich, a także nasze indywidualne postępowanie nabierze barw przez co staniemy się świadomymi optymistami.

Zaczynając od ustalenia sobie drobnych priorytetów możemy osiągnąć duży sukces, jedynie konsekwentnie dążąc do swoich ideałów.

Nie warto natomiast rzucać się od razu na głęboką wodę odcinając sobie więcej niż połowę dóbr, które pozwalały nam na spokojne i komfortowe życie. Najczęściej w rezultacie szybciej przestajemy w coś wierzyć niż dokonaliśmy wstępnej zmiany.

Początkowa metamorfoza – wyłączanie monitora czy zakręcanie wody przy szczotkowaniu zębów prowadzi do trwałych, pozytywnych skutków.

Trzeba jednak utrzymywać stały progres w naszym postępowaniu, dodawanie pozytywnych nawyków do swojej gamy zalet pozwala nam nie tylko zauważyć, że na koncie mamy więcej pieniędzy, ale także zauważyć poprawę jakości naszego życia.

Autor tekstu: Szymon Gorlak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s